fbpx

LASTİK ANSİKLOPEDİSİ

Her lastik, üzerinde belirli norm ölçülerini gösteren işaretlemeler taşır ve bir bakıma lastiğin geometrik ölçülerinin dilidir. Bir lastiğin geometrik ölçülerine EBAT denir.

Lastik ölçülerini, EBADI nasıl okumalıyız?

Her aracın üreticisi tarafından o aracın tasarımına göre belirlenmiş özel bir ebadı veya alternatif ebatları vardır. Aracın ve lastiklerin en iyi performansı vermesi için bu ebatlardan farklı bir ebat kullanılmamalıdır.

Ebatlar şöyle okunur:

Ebat-1              Ebat-2         Ebat-3

200/50-10        6.50-10        18×7-8

Ebat -1 : 200/50-10

200 -> Lastik kesit genişliği (mm)

50 -> Lastik kesit oranı (%)

10 -> Lastik jant çapı (inç)

Ebat-2 : 6.50-10

6.50 -> Lastik kesit genişliği (inç)

10 -> Lastik jant çapı (inç)

Ebat-3 : 18×7-8

18 -> Lastik dış çapı (inç)

7 -> Lastik kesit genişliği (inç)

8 -> Lastik jant çapı (inç)

 • Çalışma Saati: Operasyonun detaylarını en iyi kullanıcısı bilir. Forkliftin günde kaç saat çalıştığını hesaplayarak uygun lastiğin seçimi için danışmanlık isteyiniz. Arzu ederseniz Lastik Seçen i tıklayarak kendiniz de bulabilirsiniz.
 • Çalışma Zemini: Operasyon zemininden kesici, sert, metal vs. objelerin temizlenmesi lastiklerin zamansız ve ani kullanım dışı kalmamalarına yardımcı olacaktır.
 • Lastik ve Jant Uyumu: Aracın üreticisinin onay verdiği jant ölçülerine sadık kalınmalıdır. Böylece laktiklerin anormal aşınma ve deformasyon sorunları yaşamasını sağlarsınız. Lastiğin montajı yetkili ve uzman servislerde yaptırılmalı, merkezli jantlanmalıdır.
 • Lastik Kontrolü: Havalı (pnömatik) lastiklerde, mutlaka lastik ayarları lastikler soğukken kontrol edilmeli ve uygun hava değerlerinde kullanılmalıdır.
 • Özel Presleme: Dolgu (solid) lastiklerin montajı özel presleme ile yapıldığı için presleme esnasında jantın doğru merkezlemesi yapılmalıdır.
 • Fren Ayarları: Araç fren ayarlarının doğru yapıldığından emin olunmalıdır. Dengesiz fren ayarı lastiği aşırı ısıya maruz bırakıp erken servis dışı bırakabilir.
 • Yüklü park etme: Forklift yüklü olarak uzun süre bırakılır ise bu durum özellikle havalı (pnömatik) lastiklerin kauçuk yapısında deformasyon oluştubilir ve çalışırken zıplamaya neden olup lastiğin zamanından önce değiştirilmesine neden olabilir.

Dolgu forklift lastiği,
Delikli dolgu forklift lastiği,
Çember dolgu forklift lastiği,
Bias havalı forklift lastiği,
Radial tubeless forklift lastiği,

Lastiğin hava ile şişirilmediği buna mukabil ana gövdenin tamamen kauçuk malzemeden oluştuğu lastikler dolgu lastik olarak anılır.

Dolgu lastiği neden tercih etmeliyim ?

 • Daha uzun kullanım ömrü
 • Kopma ve yırtılmalara karşı yüksek direnç
 • Havalı (pnömatik) lastiklere göre lastiğin patlamaması ve gereksiz zaman kayıplarını önleme
 • Havalı lastik kullanımında dış lastik, kolon, iç lastik, jant ile ayrı ayrı uğraşılırken, dolgu lastiğin sadece lastik ve jant ile kullanımı, pratiklik
 • Sürekli hava kontrolü zorluğundan kurtulma
 • Daha düşük saat başı çalışma maliyeti

Dolgu lastikleri hangi şartlarda tercih etmeliyim?

Dolgu lastikler yüzeyi düz ve temiz olan zeminler için uygundur. Genel bir kural olarak, dolgu lastikler iç mekan uygulamaları için ve yumuşak depo ve fabrika yüzeyleri veya hafif dış mekan kullanımı için üretilmiştir. Havalı(pnömatik) lastikler dış mekan uygulamaları için kullanılır.

Dolgu Lastiğin Yapısı

  • Sırt Hamuru

Sırt bölgesindeki hamur karışımının ana görevi aşınmaya ve kesilmeye karşı lastiğe direnç sağlamaktır.

  • Merkez Hamur Karışımı

Lastiğin bu bölgesinde yer alan hamur karışımının ana görevi;

   • Titreşimleri sönümleme
   • Esneklik
   • Darbelere karşı direnç
   • Düşük yuvarlanma direnci
   • Düşük ısı üretimi

sağlamaktır.

  • Taban Karışımı ve damak telleri

Sert bir hamur karışımının içine yerleştirilmiş olan topuk tellerinin olduğu bu bölgenin görevi; lastiğin janta sıkı bir şekilde oturmasını sağlamaktır.

 

 

 

 

 

 

Dolgu lastikler gerek diş derinlikleri gerekse de diş derinliklerinin bitmesi sonrası diş açma uygulaması sayesinde havalı lastiklere oranla çok daha uzun ömürlüdürler.

İz bırakmayan (non-marking) forklift lastikleri neden var ?

Bazı operasyonlar kapalı ortamda yüksek hijyen, temizlik, çevre ve sağlık standartları gerektirir. Bu durumlarda ve epoksi uygulanmış zeminlerde iz bırakmayan lastikler tercih edilmelidir.

Üç katmanlı dolgu lastik nedir? Neden tercih edilir?

İşletmelerin operasyon sahalarının zorlayıcı (eğim ve yüzey kalitesi) ve yüksek çalışma saatlerinin söz konusu olduğu durumlarda lastiklerin aşınma hızları artar. Aynı zamanda lastiklerin gövde direnci bu şartlara dayanmada güçleşebilir. İşte bu durumlarda daha dirençli yapıya sahip olan 3 katmanlı (3L) dolgu lastikler tercih edilmelidir. 3 katman tanımı lastiğin gövdesi ile sırtının birleşme alanları arasına eklenen fazladan bir kauçuk yüzeyi ifade eder. NUTORQUE ve NUBES marka lastiklerimiz 3 katmanlı dolgu lastiklerimizdir.

Kendisinden segmanlı ve segmansız dolgu forklif lastiği nedir ve nasıl seçilir?

Araç üreticilerinin belirlediği standartlara ve jant-lastik seçimine göre lastiklerin de segmanlı ve segmansız seçimi şu şekilde yapılır:

– Havalı (bias) lastikler genelde lastiğin janta oturup sabit kalabilmesi için janta takıldıktan sonra segman ve çember ile kilitlenir böylece lastik janta sabitlenir.
– Düz tabanlı 3 parça jantlarda (omuz profili) tek taraftan eğim verilip janta bağlanmıştır.
– Segmansız lastik ile kullanılır. Konik tabanlı 4 parça jantlarda da segmansız lastik kullanılır.
– İki parçalı jantlarda segmansız lastik kullanılır.
– Konik tabanlı jantlarda segmanlı lastik kullanılır.
– Düz tabanlı jantlardasegmanlı lastik kullanılır.

Lastiği oluşturan gövde içindeki çelik tellerin bir damaktan diğer damağa lastik merkez hattında göre 90 derece açı oluşturduğu lastik yapılarına radial yapıda lastikler denir ve özel damak açıları ile kullanıldığı jantlarıyla tubeless (iç lastiksiz) özelliğe de kavuşurlar. Böylece sadece radial dış lastik ve jantın uyumu ile tubeless kullanım sağlanır.

Radial gövdeli lastiğin ana bölümleri nelerdir?

Radial gövdeli tubeless lastik gövde yapısı 5 ana bölümden oluşur.

1.Sırt

Lastiğin yere temas bölgesidir. Sürüş karakterini belirlerken, dışarıdan gelecek darbe ve kesiklere karşı gövdeyi koruyup, lastiğe direnç sağlamakla görevlidir.

2. Omuz

Sırt bölgesi ile yanak bölgesi arasındaki geçişi sağlayan ve lastiğin denge kabiliyetini destekleyen bölümdür.

3.Gövde

Lastiğin ana yapısı olan gövde, lastiğin havayı tutmasını, darbe ve kesilmelere karşı direnç sağlamasını temin eder.

4.Yanak

Sürüş esnasında lastiğin esneme, konfor ve denge unsurlarını temin eder.

5.Damak

Lastiğin janta temas bölgesi olan damak, lastiğin janta sıkı bir şekilde tutunmasını sağlar.

 

Radial Tubeless Gövdeli Lastik Kesiti

Radial tubeless forklift lastiklerinin avantajı nedir ?

– Ani lastik patlamalarının önüne geçilir.
– Lastiğe esneklik kazandırılır.
– Daha az ısındığı için daha uzun süre kullanımı destekler.
– Özel sırt hamuru karışımı ile daha fazla çalışma saati imkanı verir.
– Radial tubeless forklift lastiklerinde sızdırmazlık kolonu kullanılması zorunludur.
– İlk satın alma maliyetleri oldukça pahalıdır ancak en az 2 vardiya çalışan, uzun mesafe yük taşıyan, zorlu çalışma zemini olan operasyonlarda daha fazla tercih edilir.

Lastiğin gövdesini oluşturan kord bezlerinin bir damaktan diğer damağa sırt merkezine göre çağraz bir şekilde birden fazla sefer sarılarak oluşturulduğu lastik yapılarına konvansiyonel gövdeli lastikler denir.

Havalı (pnömatik) lastiklerde yükü taşıma görevi havanındır, dolgu lastiğe göre daha fazla esnek olduğu için ani darbeleri ve şokları daha iyi sönümleme ve dengeleme sağlar, düzensiz ve engebeli zeminlerde daha çok tercih edilir. Sürüş konforu daha iyidir. Daha yumuşak lastik sırtı ve şok emme özelliği sayesinde kullanımda daha sessizdir.

1.Sırt

Lastiğin yere temas bölgesidir. Sürüş karakterini belirlerken, dışarıdan gelecek darbe ve kesiklere karşı gövdeyi koruyup, lastiğe direnç sağlamakla görevlidir.

2.Omuz

Sırt bölgesi ile yanak bölgesi arasındaki geçişi sağlayan ve lastiğin denge kabiliyetini destekleyen bölümdür.

3.Gövde (karkas)

Lastiğin ana yapısı olan gövde, lastiğin havayı tutmasını, darbe ve kesilmelere karşı direnç sağlamasını temin eder.

4.Yanak

Sürüş esnasında lastiğin esneme, konfor ve denge unsurlarını temin eder.

5.Damak

Lastiğin janta temas bölgesi olan damak, lastiğin janta sıkı bir şekilde tutunmasını sağlar.

 

Konvansiyonel Gövdeli Lastik Kesiti

Genel olarak, silik(düz) lastikler kuru ve pürüzsüz yüzeylerde daha iyi çekiş sağlar ve çalışma verimini en üst düzeye taşır. Çalışma ortamınızda nem ve ıslaklık oluyorsa kavrama kabiliyetinden dolayı blok (çekiş) lastiği genellikle daha iyi bir seçenektir.

 

Lastik ömrü için belirli bir zaman yoktur. Her şey onları hangi şartlarda ve nasıl kullandığınıza aynı zamanda çalışma ortamınızın nasıl olduğuna bağlıdır.

Köpük Doldurma dolgu lastiklere bir alternatiftir ve genellikle ekipmanınızın çivilere veya diğer keskin nesnelere maruz kaldığı bir ortamda havalı lastiklerin patlamalarına karşı bir önlem olarak kullanılır. Köpük dolgusu ayrıca, dolgu lastik bulunmadığı yerlerde de kullanılabilir.

 

Köpük dolumu genellikle doldurulması ve donması ile beraber 2 ila 3 gün sürer. Köpük dolgulu ve standart dolgu lastikler genellikle mevcut tekerleklerinizle birlikte kullanılabilir. Her zaman üreticinin özelliklerini ve profesyonel önerileri takip edin. Profesyonel ekibimize danışmak için dilediğiizde bize başvurabilirsiniz.

Bir forkliftin tüm lastikleri aynı yapıda olmalıdır, çünkü bu forklifin çalışma prensibi ve dengesi için hayati önem arz eder. Havalıdan dolguya veya dolguda havalıya geçişler için üreticinin kullanım kılavuzundaki öneri ve şartnameleri geçerlidir.

Gerekli hava basıncı, lastiğin yanaklarında bulunur. Eğer yoksa daha fazla yardım için bizimle iletişime geçin.

Poliüretan – Bir forklift, çok ağır yükleri yalnızca kısa mesafelerde hareket ettirdiğinde, poliüretan lastikler standart lastikten daha iyi bir seçim olabilir. Bu lastikler bütünlüklerini son derece iyi tutarlar ve kimyasal zeminde çalışacak olan forkliftlerin lastik direndirencini arttırır.

 

Statik dirençli – Bazı üretim tesisleri, yanıcı veya patlayıcı olan malzemelerle ilgilidir. Sonuç olarak; statik elektriğin, özellikle de yanıcı maddelerin çevresinde mümkün olduğunca azaltılması veya önlenmesi gerekir. Statik dirençli lastikler mevcuttur ve bu tür ortamlar için statik deşarjı önlemek için özel olarak tasarlanmıştır.

Genel bir kural olarak, lastiklerin merkez hattı dikkate alındığında en az 1,6mm diş derinliği kalana kadar emniyet sınırı kabul edilir.

Lastiklerinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemenin diğer yolları:

Bazı dolgu lastiklerde, lastiğin yan tarafına yerleştirilmiş 6.0J işaret lastiği değiştirme zamanının geldiğini söyleyen bir güvenlik hattını belirtir. Lastiği, güvenlik hattına geçmeden önce değiştirmelisiniz.

Forkliftlerin çalışma prensipleri gerçekten çok zorlayıcı şartlarda ve dengeli yük taşıma prensibi üzerine kuruludur. Yükün çok önemli kısmı lastikler üzerindedir. Forkliftin normal süspansiyonu yoktur, bu nedenle tek başına lastikler kısmi olarak sorumludur. Forkliftin yapacağı tüm hızlanma, durdurma, döndürme, kaldırma, indirme işlemlerine ek olarak lastikler oldukça zorlanarak hareket ederler.

Bu nedenle forkliftinizin lastiklerini yakından takip etmek ve gerektiğinde bunları değiştirmek önemlidir. Zarar görmüş lastiklerle sürüş birçok soruna neden olabilir, çünkü lastiklerdeki aşınma eşit olmayacak ve aracın dengesizleşmesine neden olacaktır. Ayrıca, lastikler aşındıkça forkliftin yüzey ile olan yüksekliği düşecek ve bir rıhtım plakasına sürtünme, rampa eğimine takılma, sürtme veya zemindeki pisliğe maruz kalma riski oluşacaktır.

Ayrıca, hasar görmüş lastikler forkliftin daha fazla titreşimine katkıda bulunacak, bu da operatörün yorgunluğunun artmasına neden olacak ve forklifti daha hızlı yıpratacaktır. Aşınmış lastiklerin daha sert yüzeylerde titremesi ve sarsması daha olasıdır, bu da sürücünün kontrolünü kaybetmesine veya yükün dengesiz hale gelmesine neden olabilir.

Aşırı şişirilmiş lastiklere de dikkat etmelisiniz, zira bunlar dengeyi bozar ve aşınmayı hızlandırabilir. Aşırı şişirilmiş lastiklerin durma mesafesi daha uzundur.

Bir iş kazasının maliyetiyle karşılaştırıldığında, forklift lastiğinin değiştirilmesi hiçbir şey değildir! Öyleyse lastiklerinizi sürekli gözleyin ve kontrol edin, onları değiştirme zamanı geldiğinde, işi hızlı ve güvenli bir şekilde değiştirilmesi için en yakın zamanda bize ulaşın.

Parçalanma, yırtılma veya çatlama şeklinde hasar gördüğünüzde veya düz noktalar görürseniz lastiklerinizi değiştirin. Hasarlı lastikler, makinenin ve operatörün güvenliğini tehdit eder ve mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi gerekir.

Aşağıda, ciddi şekilde çatlamış ve hemen değiştirilmesi gereken bir lastik örneği verilmiştir.

 

Aşırı aşınmış, yırtılmış ve değiştirilmesi gereken bir lastik örneği

 

Parçalanmış ve değiştirilmesi gereken bir lastik örneği

 

Bu örnekte lastik, düz bir alan geliştirmiştir (saat 10 yönünde, solda) ve değiştirilmesi gerekiyor.

Forklift lastik değişimi zor olabilir. Bunu daima eğitimli ve kalifiye forklift teknisyenlerine bırakmalısınız. Kendi başınıza denemek çok tehlikeli olabilir.

Forklift lastikleri söz konusu olduğunda ÇOK DİKKAT edilmesi gereken bir husus vardır; sadece bir tane lastik değişimi çok risklidir, çünkü forkliftin dengesini ciddi anlamda riske sokar.

 

Örnek; sağ ön taraftaki lastiği tek olarak değiştirmek sol taraftakinin diş durumunu dikkate almadan (doğru eşleme) yapılmamalıdır. Çünkü bu durum forkliftin yüklenirken devrilme veya kayma olasılığını arttırır böylece de iş kazası riskini ciddi anlamda artırırsınız.

 

Güvenlik sınırına ulaşmış, üzerinde kesikler, kopmalar, yaralar olan ama “hala çalışan” forklift lastiklerini neden değiştireyim, sorusunun cevabının “ciddi anlamda iş kazası riski ve mekanik ekstra maliyetler” olacağını hiç unutmayınız.

 

Çalışma zemininiz ve saatinize hangi lastiğin en iyi sonucu vereceğini bize her zaman sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

Nubes Otomotiv olarak müşterilerimizin değişik çalışma şartlarına ve fiyat beklentilerine göre 5 farklı markada dolgu lastik seçeneği sunmaktayız.

 

Son derece modern teknoloji, en yüksek uluslararası standartlara uygun olarak satışını yapmakta olduğumuz dolgu forklift lastiklerimiz, sınıfındaki en kaliteli kauçuk bilişimleri ile sizlere sunulmaktadır.

CONTINENTAL

Continental, 8 Ekim 1871’de Hannover’de kuruldu. Şirket, at nalı için tamponlar ve araba taşımacılığı için sağlam lastikler üretmeye başladı. 1882’de, ikonik aygır at şirketin markası olarak kabul edildi. Bugün Continental Corporation, dünya çapında en iyi otomotiv sektörü lastik tedarikçilerinden biridir. Continenal endüstriyel lastik çeşitleri forkliftler ve endüstriyel makineler için çok farklı tip ve desende premium kalite lastikler sunmaktadır.

Nubes 2016 yılından beri Continental Endüstriyel Lastikler bayiidir.

MICHELIN

1889’da Edouard ve André Michelin tarafından Clermont-Ferrand’da kurulan Michelin bugün dünyanın en büyük lastik üretim, satış ve pazarlama firmalarından birisidir. Michelin coğrafi anlamda Fransa’da ve bütün Avrupa’da çok büyük bir üne sahiptir.

Teknolojik inovasyon, bu Fransız lastik üreticisinin temel stratejisidir.  Radyal lastiğin 1950’lerde icadından beri Michelin, araştırma çalışmalarına büyük bir insan gücü ve mali kaynak ayırmaktadır. 1990’lı yılların başından beri Michelin hem çevre dostu hem de yakıt tasarrufu sağlayan “yeşil lastik” üzerinde yoğunlaşmaktadır.

 

MICHELIN RADIAL TUBELESS FORKLİFT LASTİĞİ – XZM

8 Tona kadar olan forkliftler için özel tasarlanan desen
Daha düşük kullanım maliyeti
Radial yapı ile arttırılmış güvenlik ve verimlilik
Daha rahat sürüş
Antistatik lastik yapısı
Daha az yakıt tüketimi

 

NUTORQUE ADVANCE

Nutorque Advance lastikler Sri-Lanka menşei ile en üst teknoloji ile üretilip en kaliteli hamur karışımı ile tasarlanarak ve 3 katmanlı yapısı ile daha fazla çalışma saat performansı verirken; en zorlu şartlarda çalışan makinaların ihtiyacına cevap vererek hak ettiği yeri buldu.

 

Nutorque Advance lastikler;

3 katmanlı gövde yapısı
Modern sırt tasarımı
Premium sırt hamuru karışımı
Sağlam gövde yapısı
Premium kullanım ömrü
ile en zorlu şartlarda çalışan forkliftlerin ideal tercihidir.

 

NUBES POWER 3L+

Standart operasyon ve orta zorlayıcı şartlarda çalışan forkliftlerin değişken taleplerini dikkate alarak tasarladığımız NUBES 3L+ dolgu forklift lastiğimiz; 3 katmanlı gövde yapısı, yenilikçi yüksek kaliteli hamuru sayesinde zorlayıcı yüzeylerde mükemmel çalışır. Sri-Lanka’da menşeili olarak, en yüksek kalite standartları gözeterek ürettirdiğimiz Nubes Power 3L+ operasyonlarınıza en yüksek katkı sağlar, maliyetlerinizi düşürmeye yardım eder.

 

Nubes 3L+ lastikler;

3 katmanlı gövde yapısı
Yüksek kaliteli hamur karışımı
Sağlam gövde yapısı
Uzun kullanım ömrü

 

NUBECO OPTIMA

Standart operasyon ve orta zorlayıcı şartlarda çalışan forkliftlerin değişken taleplerini dikkate alarak tasarladığımız NUBES 3L+ dolgu forklift lastiğimiz aralıklı operasyon ve hafif-orta zorlayıcı şartlarda çalışan forkliftlerin ekonomik lastik taleplerini dikkate alarak tasarladığımız Nubeco dolgu lastikler; Sri Lanka menşeili, 2 katmanlı gövde yapısı ile günlük operasyonlarınızı en uygun lastik bütçesi ile yönetmenize destek olacaktır.

 

Nubeco Optima lastikler;

2 katmanlı gövde yapısı
Standart hamur karışımı
Blok sırt deseni

RAYBAR

2012 yılından bugüne kadar Türkiye distribütörü olduğumuz Raybar markamızı, Hindistan menşeili olarak, hafif yoğunlukta çalışan forkliftlere yönelik dolgu ve havalı bias set alternatifleri ile en ekonomik marka seçeneğimiz olarak gururla sunuyoruz.

 

Almış olduğunuz lastiklerimizin hepsi 1yıl süreyle malzeme ve işçilik kusurlarına karşı garanti kapsamındadır.Detaylara Garanti Politikamız sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Size en iyi fiyat seçenekleri sunan, stoğunda binlerce adet lastik bulunduran, bayilik ve distribütörlük gücü olan firmamız stokta olmayan ürünü fabrika stoğundan hızla tedarik eder ve Siparişler hızla sevk edilir.

Şirketimize 0212 8580028 telefon numarasından ulaşabilir veya bizimle bu linke tıklayarak iletişim kurabilirsiniz.

X